XII+I zlot motocyklowy - Lasy Lubuskie 2017


XII+I Motocyklowy leśników motocyklistów był zorganizowany na terenie Lasów Lubuskich odbył się w dniach 8-11 czerwca 2017 r. na terenie Nadleśnictwa Świebodzin. Bazą zlotu był Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy LEŚNIK w Łagowie Lubuskim przepięknie położony na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego.

Udział w zlocie wzięło blisko 100 uczestników na 67 motocyklach. Uczestnikami byli pracownicy Lasów Państwowych z terenu całego kraju, pracownicy zakładów usług leśnych, pracownicy parków narodowych oraz sympatycy lasów i motocyklizmu z kraju i zagranicy. W zlocie wzięło udział 14 stowarzyszonych członków Leśnej Jazdy.

W czwartkowe popołudnie a już najpóźniej na wieczór, większość uczestników dotarła do bazy zlotu usytułowanej w pobliżu górującego ponad okolicą Zamku wybudowanym przez Zakon Joannitów w 1350 roku. Każdy z uczestników na powitanie otrzymał torbę z prezentami w tym koszulkę rajdową, znaczek rajdowy, kubek rajdowy, leśne foldery i mapy oraz butelkę lokalnego wina z Winnicy Mozów.

W piątkowy poranek po śniadaniu na dziedzińcu ośrodka przywitał wszystkich Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin Pan Lech Kołdyka, po czym kolumna motocykli pilotowana przez patrol policyjny wyruszyła do Zakładu Drzewnego „Stelmet” w Zielonej Górze. Przed wejściem do zakładu przywitał nas Pan Dyrektor RDLP w Zielonej Górze Pan Leszek Banach i dyrektor Zakładu Pan …….., który następnie oprowadził nas po całym zakładzie. Zapoznaliśmy się z całą linią produkcyjną od składu drewna do składu ostatecznych produktów z dużej gamy programu ogrodowego. Po zakończeniu przejechaliśmy na Stary cmentarz komunalny w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej, gdzie złożyliśmy kwiaty na miejscu pamięci narodowej pod wielkim krzyżem upamiętniającym m.in. mieszkańców Wileńszczyzny pomordowanych w l. 1939-1945, żołnierzy AK, ofiary Katynia i pomordowanych Sybiraków. W uroczystości wziął udział Pan Dyrektor Leszek Banach oraz Ksiądz kapelan RDLP w Zielonej Górze, który wraz z uczestnikami odmówił modlitwę za poległych. Kolejnym punktem programu był pobliski Skansen w miejscowości Ochla, w którym zgromadzono obiekty architektury ludowej z Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo - lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. Po powrocie na bazie zlotu spędziliśmy bardzo miły wieczór przy dźwiękach muzyki na otwartym powietrzu nad brzegiem jeziora. W trakcie wieczornej rekreacji odbyły się konkursy rzutu oponą oraz rzutu kaskiem.

W sobotni ranek po śniadanku wyruszyliśmy na zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień w Pniewie. Spędziliśmy w podziemiach i kilka godzin zaskoczeni rozmachem konstrukcji i koncepcji budowy jednego z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie które aktualnie są rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy MRU szacuje się na około 32–35 km.
Kolejnym punktem programu był przejazd do Mozów koło Sulechowa, gdzie zjedliśmy wspaniały obiad z lokalnych produktów. Gospodarz winnicy Pan ROBERT KUCUNIA. Gospodarz przeprowadził wyczerpujący wykład na temat produkcji i kultury spożywania wina. Wszyscy zaopatrzyli się w kolekcjonerskie buteleczki na drogę i zaskoczeni osiągnięciami w produkcji win wyruszyliśmy do Świebodzina, do domu dziecka. Tam dla grupy 40 dzieci w wieku od 4 do 18 lat przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo – leśnej, omówiliśmy zagrożenia jakie niesie pożar w lesie oraz przeprowadzono konkurs wiedzy z nagrodami. Dla dzieci zainteresowanych jazdą oczywiście odbyły się przejażdżki motocyklami. W imieniu Stowarzyszenia Leśna Jazda dla podopiecznych domu dziecka została zakupiona i przekazana w prezencie zmywarka oraz 2 rowery młodzieżowe (męski i damski). Dzieci w wyrazie wdzięczności przygotowały dla gości drobny poczęstunek i napoje chłodzące, które znakomicie gasiły pragnienie rozgrzanych motocyklistów.
Po wizycie w domu dziecka całą grupą pojechaliśmy do Świebodzina pod pomnik Chrystusa Króla. Pomnik przyciąga turystów z całego kraju a także turystów zagranicznych. Na nas wszystkich zrobił także na ogromne wrażenie. W ośrodku w Łagowie czekała na nas pyszna i obfita obiadokolacja oraz koncert lokalnego zespołu „5 RANO”, który bawił wszystkich do późnej nocy i zaskakiwał znakomitymi wykonami standardów muzyki rockowej. Prezes Leśnej Jazdy podziękował wszystkim uczestnikom za liczny udział w zlocie, wręczył atrakcyjne nagrody dla laureatów konkursów oraz ogłosił oficjalne zakończenie Zlotu i zaprosił do długiej nocnej zabawy.

Uczestnicy mając na uwadze niedzielny powrót do domu do późna wykruszali się z zabawy a rano po śniadaniu wszyscy byli gotowi do wyjazdu. Przed niedzielnym południem ośrodek zupełnie opustoszał pozostawiając w pamięci uczestników bardzo miłe wspomnienia i nadzieję na kolejny zlot. Lokalizacja kolejnego zlotu ze względu na brak jednoznacznych deklaracji nie została ostatecznie ustalona. Dziękujemy uczestnikom za dyscyplinę i przestrzeganie regulaminu. Zapraszamy na kolejny zlot w 2018 r.


XII+I Zlot - Program
XII+I Zlot - Regulamin
XII+I Zlot - Karta zgłoszenia


Powrót

Zobacz galerię zdjęć z tego zlotu: