X zlot motocyklowy - nadleśnictwa Ustka i Gościno - 2014 rok

X Zlot Motocyklowy leśników motocyklistów zorganizowany na terenie lasów szczecineckich odbył się w terminie 12-15 czerwca 2014 r. na terenie Nadleśnictw Ustka, Damnica, Leśny Dwór i Gościno. Bazą zlotu był Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy LEŚNIK w Orzechowie Morskim.
Udział w zlocie wzięło 84 uczestników na 60 motocyklach. Uczestnikami byli pracownicy Lasów Państwowych z terenu całego kraju, pracownicy zakładów usług leśnych, pracownicy parków narodowych oraz sympatycy motocyklizmu. W zlocie wzięło udział 16 stowarzyszonych członków Leśnej Jazdy.
W czwartkowy wieczór większość uczestników zgłosiła się już na bazę zlotu. W piątkowy poranek po uformowaniu kolumny pod przewodnictwem patrolu policyjnego skierowaliśmy się w stronę Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. Zwiedziliśmy bardzo interesującą ekspozycję prezentującą bogactwo fauny lasów nadmorskich oraz specyfiką wędrujących wydm nadmorskich. Podczas zwiedzania towarzyszyła nam Pani Nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica - Beata Topolińska. Po zwiedzaniu zostaliśmy ugoszczeni bardzo dobrymi swojskimi wędlinami, kawą, herbatą oraz ciastem. Następnym punktem programu było zwiedzanie urokliwego muzeum Skansenu Wsi Słowińskiej w Klukach. Zapoznaliśmy się z historią, trudami życia, zanikającą architekturą i kulturą Słowińców zamieszkujących te tereny jeszcze do lat 70-tych XX wieku.
Po zakończeniu zwiedzania całą grupą uczestników zlotu odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Machowinku. Nasz przyjazd połączono z występami artystycznymi podopiecznych domu opieki a przybycie tak licznej grupy motocyklistów zrobiło duże wrażenie na podopiecznych. Występy podopiecznych sprawiły uczestnikom zlotu swoim wysokim poziomem artystycznym dużo radości i wzruszeń. Zarząd Stowarzyszenia "Leśna Jazda" ufundował i podarował dzieciom 2 rowery, kaski i torby z leśnymi upominkami oraz słodyczami. Wszyscy podopieczni, którzy zapragnęli spróbować jazdy na motocyklu mieli okazję przejechać się na motocyklach uczestników zlotu. Po pożegnaniu z dziećmi i młodzieżą wróciliśmy na bazę gdzie czekała na nas kolacja przy ognisku i muzyce na żywo.
Na wieczorne spotkanie połączone z obchodami 90-lecia Lasów Państwowych zaproszono licznych przedstawicieli lokalnych władz lokalnych. W spotkaniu udział wzięli:
Anna Paszkiewicz - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku ds. ekonomicznych
Sławomir Ziemianowicz - Starosta Słupski
Andrzej Szaniawski - Komendant Miejski Policji w Słupsku
Eugeniusz Kołpaczyński - Komendant Placówki Straży Granicznej w Ustce
Grzegorz Gadoś - Komendant Komisariatu Policji w Ustce
Jan Olech - Burmistrz Ustki
Anna Sobczuk-Jodłowska - Wójt Gminy Ustka
Organizatorzy uhonorowali nagrodami specjalnymi następujących uczestników w kategoriach:
Najmłodsza Uczestniczka Zlotu – Wiktoria Lenart (5 miesięcy)
Najdłuższa trasa – Edyta Śmieciuch - 927 km
Najciekawszy motocykl – Zbyszek Retwiński – Honda Gold Wing 1800
Najmłodsza „amazonka” – Małgorzata Gajkowska
Najwcześniej urodzony Uczestnik – Grzegorz Lenart
Najstarszy motocykl – Jan Lesser – Suzuki GSX 750
Do kolacji przygrywał nam zespół muzyczny Kubryk z Ustki prezentujący piosenki związane z morzem oraz muzykę taneczną.
W sobotę po śniadaniu grupa uczestników zlotu przejechała kawalkadą do Ustki. Tam złożyliśmy kwiaty na pomniku ofiar żołnierzy Polskiej Armii Podziemnej poległych w latach 1939-1945, których liczni potomkowie zostali przesiedleni po zakończeniu II Wojny Światowej na tereny ziem odzyskanych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie usteckiego portu oraz położonych w pobliżu bunkrów Bluchera z pozostałościami stanowisk artylerii przeciwlotniczej i bardzo ciekawą multimedialną ekspozycją. Po zakończeniu zwiedzania, paradą przejechaliśmy przez centrum Ustki i skierowaliśmy się do Swołowa – małej historycznej miejscowości położonej w pobliży Słupska. Swołowo słynie ze skansenu Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które to muzeum zajmuje teren większości zamieszkałej wsi. Piękna zabytkowa architektura „w kratę”, znakomicie zachowane i utrzymane zabytki zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Zmęczeni zwiedzaniem i nieco kapryśną pogodą wróciliśmy do Orzechowa. Tam każdy chętny dzięki uprzejmości Nadleśniczego z Ustki – Jarosława Wilkosa, mógł rzucić okiem na okolicę ze szczytu wieży przeciwpożarowej, która w przeszłości była latarnią morską.
Na pięknie wykoszonym trawniku za ośrodkiem przeprowadzono konkursy siłowo-zręcznościowe.
Oto wygrani w następujących kategoriach:
• Armwrestling (siłowanie na rękę) kobiet:
I miejsce – Bożena Sitarz, Nadl. Maskulińskie
II miejsce – Beata Lenart, RDLP Warszawa
III miejsce – Kasia Gierad, Nadl. Maskulińskie
• Armwrestling (siłowanie na rękę) mężczyzn:
I miejsce – Sławomir Kuc, ZUL Radom
II miejsce – Piotr Krasnowski, Nadl. Kraśnik
III miejsce – Rafał Sienkiewicz, Nadl. Maskulińskie
• Rzut silnikiem:
I miejsce – odległość 10,3 m - Mariusz Bajer, Nadl. Brzeziny
II miejsce – odległość 8,7 m - Sławomir Kuc, ZUL Radom
III miejsce – odległość 8,5 m - Piotr Krasnowski, Nadl. Kraśnik
• „Trafianie gumą w cel” kobiety:
I miejsce – Kasia Gierad, Nadl. Maskulińskie
II miejsce – Irena Lesser, Nadl. Krzystkowice
III miejsce – Violetta Krzyżan, ZUL Nadl. Gołąbki
• „Trafianie gumą w cel” mężczyzn:
I miejsce – Sławomir Kuc, ZUL Radom
II miejsce – Jerzy Zawiślak, Nadl. Gniezno
III miejsce – Piotr Borowy, Kampinoski PN
• Bieg w alko goglach:
I miejsce – Justyna Sienkiewicz, Nadl. Maskulińskie
II miejsce – Bożena Borowy, Kampinoski PN
III miejsce – Kasia Gierad, Nadl. Maskulińskie.
Wszyscy medaliści zostali udekorowani medalami, dyplomami i drobnymi upominkami podczas wieczornego grilla. Trudno było odejść od ogniska. Wszyscy jednak mając na uwadze niedzielny powrót do domu powoli wykruszali się z zabawy. Rano po śniadaniu wszyscy byli gotowi do wyjazdu. Ci co mieli najdalej do domu wyjechali już o świcie rezygnując z posiłku. Szczęśliwcy, którzy połączyli przyjazd do Orzechowa z dłuższym urlopem i skierowali swoje stalowe rumaki w różnych innych kierunkach. Przed niedzielnym południem ośrodek zupełnie opustoszał. Wszyscy zadowoleni z udanego zlotu pojechali w swoją stronę. Na następny zlot wytypowano Nadleśnictwo Maskulińskie na terenie RDLP w Białymstoku.

X Zlot Program
Warunki uczestnictwa

Powrót

Zobacz galerię zdjęć z tego zlotu: